- Aggteleki-karszt
- Badacsony
- Bakony
- Balaton-felvidék
- Balaton-medence
- Budai-hegység
- Börzsöny
- Drégelyvár
- Hegyes-tető
- Kemencéről a Csóványosra és vissza
- Királyházáról a Nagy-Mánára
- Királyrét - Bajdázói-tó
- Kismarosról Törökmezőre
- Márianosztráról Nagyirtáspusztáig
- Nagybörzsönyből a Magyar-hegyre
- Nemzeti Park túrák: a Börzsöny felfedezése 1. nap
- Nemzeti Park túrák: a Börzsöny felfedezése 2. nap
- Saj-kút - Csóványos
- Zebegényből a Nagy-Hideg-hegyre
- Závoz-nyereg - Kámor.hegy
- Bükk
- Cserehát
- Cserhát
- Gerecse
- Karancs
- Karancs-Medves
- Keszthelyi-hegység
- Kőszegi-hegység
- Mecsek
- Mátra
- Pilis
- A Holdvilág-árok és a Csikóvárok
- A Pilisszentléleki kolostor
- Búbánat-völgy - Esztergom - Vaskapu-ház
- Esztergom - Dorog patkótúra
- Kesztölcről a Sasfészekbe
- Klastrompusztáról a Kémény-sziklára
- Kő-hegy és Lajos-forrás
- Paprét - Szentlászló kör
- Pilis-tető
- Pilis-tető és a Vaskapu-szikla
- Prédikálószék -Király-kút
- Rám-szakadék
- Spartacus ösvény
- Teve-szikla - Nagy-Kevély
- Vadálló-kövek és a Prédikálószék
- Vaskapu-völgy - Fekete-kő
- Zsíros-hegy
- Pilis, Budai-hegység
- Soproni-hegység
- Velencei-hegység
- Villányi-hegység
- Visegrádi-hegység
- Vértes
- Vértes, Gerecse
- Zala, Őrség
- Zemplén
- Őrség
Túratipp: Szilas-tető - Kalica-tető

A Titokzatos Damasa-szakadék, ahol még nyár közepén is láthatunk havat! Na és ahogy kinéz?! Azt gondolná az ember, hogy ilyen nem is létezik. Aztán ott van Magyarország egyik legnagyobb szurdoka, az Upponyi-szoros, és a Lázbérci víztározó. Ha gyűjtjük a „legeket”, akkor ezt véletlenül se felejtsük ki. A túrában vannak szintek és a szurdokok környékén mászós, meredek szakaszok, de minden lépés megéri a fáradtságot.
Uppony egy gyönyörű völgyben fekszik a Bükk és az Upponyi-hegység ölelésében. Már megközelítéskor is csodás panorámájú utakon kanyaroghatunk a hegyek között, így már odautazáskor megfogja az embert valamilyen emelkedett hangulat. Az upponyi focipálya mellett érdemes elindulni, és a kék kereszten haladunk a Szilas-tető irányában. Csapadékos időben ez a szakasz erősen agyagos, sáros, készüljünk fel megfelelő bakanccsal, és olyan ruhával, ami bírja a koszolást.
A nyeregbe felérve az Országos kékkel találkozunk, ezen balra fordulva, de továbbra is a kék kereszthez ragaszkodva egy erdészházhoz érkezünk. Aztán tovább a kék kereszten, míg el nem érjük a szakadékot. Első látásra azt hihetjük, hogy az út menti függőleges szakadék maga a Damasa, aztán rájövünk, hogy a szakadék alján egy újabb szakadék nyílik merőlegesen az elsőre. Egy régi földcsuszamlás okozta hatalmas repedés tátong a szurdok alján, ahová nagyon óvatosan le is tudunk mászni. A jelzett ösvény le vezet, de nagyon meredek és csúszós.
Odalent egy kicsit be is mászhatunk a repedésbe, és lekémlelhetünk, itt nyáron is jegesen hűvös a hőmérséklet, a hó sokáig megmarad. A természeti csoda megtekintése után visszasétálunk az erdészházig és a kék háromszögön, majd a kék jelzésen a Három-kő-bércre gyalogolunk, ahol ismét szép kilátásban gyönyörködünk.
Tovább a jelzésen a Kalica-tetőre jutunk, Ahová kisétálva már az Upponyi-szoros pereméről tekinthetünk le. A csúcsot kissé elhagyva egy nagy fakeresztet is találunk a hegyoldalban, ahonnan a víztározóra és Upponyra is lelátunk. A nyeregig visszasétálva a kék háromszöget követve lejutunk az Upponyi-szoros aljára. A Csermely-patak mentén balra kisétálhatunk a Lázbérci-víztározóhoz, jobbra pedig visszajutunk Upponyba.
Távolság
13,7 kmSzint
481 mNehézség
5Címkék: Csúszós, Esőzés után nem ajánlott, Forrás, Jól jelzett túra, Kéktúra, Kilátó, Meredek terep, Nagy esőzés után nehezen járható, Ösvény, Profi, Szép kilátás, Sziklás, Túrabottal ajánlott
Töltsd le iPhone vagy Android készülékedre!